Юридичний блог

Дозвіл на зброю в Україні

Мы не помогаем с этой услугой, страница перенесена в блог, но устаревшая для нас информация может быть для вас полезной

МИ НЕ СТВОРЮЄМО ПІДСТАВИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ТРАВМАТИЧНОЇ ЗБРОЇ

Згідно чинного законодавства України отримати дозвіл на травматичну зброю можуть п’ять категорій громадян:


 1. Працівники відомств МВС – співробітники судів, прокуратури, служби безпеки, митниці мають надати в місцевий відділ дозвільної системи довідку з роботи. Якщо володіти зброєю бажають їх близькі родичі, надаються відповідні документи про наявність родинних зв’язків: свідоцтво про шлюб, про народження.
 2. Журналісти – штатні та позаштатні кореспонденти газет, телерадіокомпаній подають не лише свідоцтво журналіста, а й прохання від імені головного редактора про видачу дозволу. Клопотання підтверджує необхідність використання травматичної зброї в службових цілях. Також надаються нотаріально засвідчені копії трудової книжки та свідоцтва про державну реєстрацію ЗМІ.
 3. Державні службовці – співробітники податкової служби, рибоохорони та лісової охоронної інспекції надають копію рішення про необхідність застосування травматичної зброї згідно зі службовими обов’язками, з зазначенням терміну її використання.
 4. Члени формувань, які охороняють громадський порядок – співробітники органів прикордонної служби, «дружинники» мають пред’явити клопотання від керівного органу свого управління про володіння спецзасобом.
 5. Депутати – надають довідку про займану посаду.

 

Що потрібно зробити для отримання дозволу на гладкоствольну зброю?

1. Зібрати документи

1.1 Довідка про здоров'я.

Взяти форму 127/о, яка називається « меддовідка для Отримання Дозволу на зброю». Часто можна почути про можливі обхідні варіанти, які значно «спрощують» життя і мають на увазі банальну купівлю такої довідки у медпрацівників.

Але в тому медичному закладі, куди звернувся я, необхідно було пройти такі процедури:

 • забір крові з пальця;
 • електрокардіограма;
 • вимірювання тиску, що проводиться до і після присідань;
 • взяття ранкових аналізів.

Підхід кожного лікаря виглядав аж ніяк не формальним і включав невелику бесіду, яка підтверджує осудність пацієнта. А оскільки я люблю поговорити, то іноді бесіди затягувалися.

Вартість отримання-близько 200 ь.

1.2  Довідка про несудимість.

Брати довідку необхідно в Міністерстві внутрішніх справ України.

Теоретично для отримання довідки можна звернутися до відповідного департаменту. Але на практиці я довірив це професіоналам, які на законних підставах самостійно взяли довідку на моє ім'я за цілком прийнятну винагороду.

Послуги фірми, в яку я звернувся, були наступними:

-250 - за 2-3 робочих дні;

-350 - за 1 робочий день.

Оскільки мені поспішати було нікуди, заплатив я менше.

1.3 Довідка, що підтверджує проходження курсів поводження зі зброєю.

Щоб отримати цей документ, можна скористатися двома варіантами.

Спосіб № 1.

Звернутися в центральний відділ дозвільної системи вашого міста (адреса в Києві: вул. Єреванська, 18а), де скласти теоретичний іспит, попередньо заплативши 120

Спосіб № 2.

Прослухати курс поводження зі зброєю, який складається з теорії та практики. Цей спосіб, на мій погляд, кращий і завершується заліковою стрільбою з спортивного пістолета, а коштує всього лише на 10 дорожче.

2. Зробити перший візит в ОРС

Зібравши всі довідки і налаштувавши себе на позитивний лад, ви приходите до відділу дозвільної системи вашого району - саме тут буде зареєстровано зброю, оскільки ця процедура відбувається за місцем її зберігання.

У всіх відділах прийом відвідувачів відбувається за єдиним графіком:

- вівторок: з 14-00 до 18-00;

- четвер: з 18-00 до 20-00;

- субота: з 10-00 до 13-00.

Прийшовши у відділення, необхідно заповнити відповідну заяву. Після чого вам будуть видані квитанції, які необхідно сплатити:

 • 39  – за Дозвіл на придбання;
 • 9 і 18  – за послуги дозвільної системи;
 • 51  – страховий платіж (станом на квітень 2012 року);
 • 138  – за посвідчення на право зберігання та носіння зброї.

Всі квитанції можна оплатити в будь-якому банку.

Після того як ви передасте всі сплачені квитанції в руки інспектора, активується механізм оформлення дозволу, в якому ваша участь вже не обов'язкова. Єдинє, що вам потрібно - це прийти і забрати документи після закінчення відведеного на процедуру часу.

3. Здійснити повторний візит в ОРС

Через два тижні можна подзвонити в ОРС і поцікавитися, чи готовий дозвіл? Якщо ви отримали позитивну відповідь, то можна відразу ж йти і забирати талон, що дозволяє придбання зброї. Термін дії талона обмежений трьома місяцями, тому при його отриманні має сенс перевірити всі дати, щоб не потрапити в халепу. З іншого боку, у вас є цілих три місяці, щоб підібрати «правильну» рушницю і не помилитися. Поспіх у цій справі ні до чого.

4. Відвідати магазин

Після важкої роботи з вибору рушниці з подальшою перевіркою конкретного зразка на працездатність залишається тільки оплатити покупку і залишити у продавця відривну частину талона. Вам же дістається друга половинка талона і рушниця, за зберігання якої тепер відповідаєте ви. З умовами зберігання можна ознайомитися в Інструкції 622, але головні вимоги, які висуваються, – це те, що рушниця має зберігатися незарядженою і в сейфі.

5. Зареєструвати придбану рушницю в ОРС

Після покупки протягом десяти днів рушницю необхідно віднести на реєстрацію. Сама процедура досить проста : потрібно написати заяву, де зазначаються марка і серійний номер рушниці. Потім заява з другою половинкою талона передається інспектору. А залишаєте ОРС ви всього лише з однією рушницею без документів. Тут-то і стане в нагоді ксерокс. Хоча в законі немає чітких вимог до наявності копій, але зайвими вони не будуть.

Поки ви не отримали дозвіл, рушниця не повинна залишати сейф, а тим більше використовуватися.

6. Здійснити третій візит до ОРС

Після закінчення обумовленого інспектором терміну, найчастіше мова йде про тижні, слід звернутися до ДСБ, попередньо зателефонувавши туди, для отримання документів. Здобувши дозвіл, ви стаєте повноправним власником рушниці, і можете його перевозити і навіть стріляти з нього, але тільки в спеціально призначених для цього місцях, а також купувати до нього боєприпаси.

Дозвіл діє протягом трьох років.

Придбання другої рушниці

Якщо ви хочете придбати другу рушницю, то в ОРС пред'являються вже не всі документи, а лише довідка про несудимість. А ось поетапність дій і терміни аналогічні процедурі оформлення дозволу на першу рушницю. І платежі будуть вимагатися в тих же розмірах.

Маючи два дозволи з різними термінами дії, їх перереєстрацію ви можете провести в рамках однієї процедури, а можна продовжувати два окремих дозволи. Вибір схеми залишається на ваш розсуд.

Підсумки

На сьогоднішній день маємо такі цифри. Вартість оформлення дозволу на гладкоствольну зброю становить:

- 255 – на офіційні витрати;

- 580 – на супутні витрати.

Щодо строків:

- 2-3 тижні триває оформлення дозволу на покупку;

- 1-3 тижні займає отримання пластикового дозволу.

Що потрібно зробити для отримання дозволу на нарізну зброю?

Сама процедура отримання дозволу на нарізну зброю на території України дуже нагадує процедуру для гладкоствольної зброї, хоча існує ряд особливостей, спрямованих на посилення контролю над таким видом зброї. А регулюється вона наступними актами:

 • постановою КМУ № 576 від 12.10.1992 року « Про дозвільну систему»;
 • наказом МВС № 622 від 21.08.1998 року, що закріплює інструкцію, що стосується виробництва та використання вогнепальної, холодної та пневматичної зброї.

Згідно з наказом № 622, право на придбання мисливської нарізної зброї мають громадяни України, які досягли 25-річного віку. Кількість одиниць зброї, що знаходиться у власності однієї людини, не обмежена, але якщо вона перевищує три одиниці, то зберігатися зброя повинна в спеціально обладнаному місці, оснащеному охоронною сигналізацією.

Отримати дозвіл на придбання нарізної зброї можна тільки після вивчення матчастини по зброї, правил її використання, за підсумками якого проводиться залік.

Дозвіл на нарізну зброю складається з двох частин: дозвіл на придбання і дозвіл на носіння та зберігання.

Щоб отримати дозвіл на придбання, необхідно звернутися в територіальний відділ адміністративної служби міліції та надати інспектору наступні документи:

 • клопотання на видачу дозволу, написане на ім'я начальника ОВС;
 • заповнену заяву;
 • довідка про здоров'я, в якій дається висновок про відсутність чинників, що перешкоджають використанню зброї;
 • довідка про відсутність судимості;
 • копія договору страхування;
 • документ, що підтверджує проходження навчання по матчастині та правил застосування зброї;
 • квитанція про оплату держмита.

Однією з особливостей дозволу на придбання, носіння та зберігання вогнепальної нарізної зброї є те, що воно підписується Міністром внутрішніх справ України, його заступниками, начальниками ГУ МВС.

Розмір плати за видачу дозволів встановлюється, згідно єдиного тарифу, затвердженого Постановою КМУ від 28.12.1995 р. № 1060, а саме:

 • 3,40 – за надання консультації;
 • 8,50 – за реєстрацію збройової одиниці;
 • 8,50 – за оформлення документів.

Прийшовши отримувати дозвіл на придбання зброї, необхідно пред'явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Після придбання зброї її в обов'язковому порядку протягом 10 днів необхідно зареєструвати в ОВС для отримання дозволу на зберігання і носіння зброї, для цього подаються наступні документи:

 • клопотання про видачу дозволу, написане на ім'я начальника ОВС;
 • дублікат дозволу на придбання зброї, в якому є відмітка магазину про продану зброю, або інший документ, що підтверджує придбання зброї;
 • три фото розміром 3х4;
 • копія договору страхування, тільки якщо він не подавався під час отримання дозволу на придбання зброї;
 • квитанція про оплату держмита.

Після закінчення терміну, необхідного для оформлення документів, заявнику необхідно звернутися в ОВС і забрати готове посвідчення.

Слід пам'ятати, що всі особи, які отримали дозвіл як на гладкоствольну, так і на нарізну зброю, ставляться на облік в системі МВС шляхом занесення відомостей про них в автоматизовану систему « Арсенал». На додаток до цього на кожного власника заводиться справа у відповідному відділі адміністративної служби міліції.

Відповідно до закону, існує можливість передачі зброї від одного власника іншому, при цьому всі документи оформляються в ОВС за місцем обліку зброї. Всі дані про минуле власника вписуються в дозвіл, при цьому його дублікат віддається новому власнику для реєстрації зброї за місцем проживання.

Тонка межа самооборони

Особливої згадки заслуговує таке поняття, як «необхідна оборона».

ст. 36 ККУ

Аналізуючи ч. 1 ст. 36 ККУ, під необхідною обороною розуміються дії, вчинені з метою захисту своїх прав та інтересів або прав та інтересів іншої особи, суспільства і держави в цілому від небезпечного посягання шляхом заподіяння шкоди, в рамках необхідності і достатності в конкретній обстановці.

Щоб дії були визнані необхідною самообороною, потрібно виконання наступних умов:

 • наявність факту посягання;
 • такий факт повинен підпадати під визначення суспільно небезпечного;
 • посягання повинно мати реальний характер;
 • самооборона повинна бути своєчасною.

Слід зазначити, що закон не вимагає механічної рівності засобів оборони. Так, якщо погрожували холодною зброєю, то той хто обороняється може відповісти вогнепальною. Але заподіяння надмірної шкоди, хоча посягання могло бути припинено з менш значним збитком, визнається як перевищення меж необхідної оборони, що, в свою чергу, тягне за собою кримінальну відповідальність згідно з ч. 3 ст. 36 КК у вигляді виправних робіт строком до 2-х років, обмеження волі на строк до 3-х років або позбавлення волі на строк до 2-х років (ст. 118, 124 КК).

Як будуть застосовуватися критерії необхідної самооборони, якщо у обох сторін була вогнепальна зброя, в світлі прийняття даного закону - поки невідомо.

Список використаних нормативно- правових актів:

 • постанова кабінету міністрів України « про дозвільну систему» № 576 від 12.10.1992 р.;
 • наказ міністерства внутрішніх справ України « про затвердження інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми якостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів»№ 622 від 21.08.1998 р.;
 • постанова кабінету міністрів України « про затвердження єдиного тарифу на послуги з придбання, зберігання, обліку, перевезення вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, вибухових матеріалів, а також щодо предметів, на які поширюється дозвільна система» № 1060 від 28.12.1995 г.
 • постанова верховної ради України « про право власності на окремі види майна» від 17.06.1992 р. № 2471- XII.