Спасибо!
Не выключайте, пожалуйста, свой телефон. Мы скоро перезвоним вам. До связи :)
Закрыть
Консультант Анна Гайдукова
Ганна Гайдукова (063) 235 08 72

Отримання громадянства України через родинні зв'язки

У більшості країн світу отримання громадянства можливо через наявність родинних зв'язків з громадянами країни, які народилися або проживали на території країни. Багатьох людей цікавить, як це можна зробити й отримати статус резидента України з цього процесу.

Отримання громадянства України через родинні зв'язки передбачає процедуру набуття громадянства України за територіальним походженням. Вона передбачає право особи на отримання громадянства України у зв'язку з наявністю родичів, які народилися або проживали на території України або території, що стала територією України, до 24 серпня 1991 року.

Точне визначення території міститься у статті 8 Закону України про громадянство України, можна знайти за посиланням zakon.rada.gov.ua/laws/show/2235-14.

Запишіться на консультацію
 • Консультація з питання отримання громадянства України
 • Вибір відповідного підстави
 • Підготовка пакетів документів для отримання громадянства
 • Допомога на всіх етапах отримання громадянства України

Основні вимоги

Згідно зі статтею 8 Закону України про громадянство України родичами в розумінні права територіального походження є один з батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи внучка.

Для проходження процедури іноземець має право подати відповідні документи:

 • за місцем свого легального проживання,
 • для громадян, які проживають за кордоном - в посольство за місцем постійного проживання,
 • для громадян, які проживають в Україні - в Головне Управління територіального органу Державної міграційної служби за місцем реєстрації.

Зверніть увагу, що подача зазначених документів здійснюється особисто, у виняткових випадках (хвороба) може бути направлено нотаріально засвідчену заяву через пошту або іншу особу.

Вам необхідно підготувати пакет документів, перш за все документи, що підтверджують родинні зв'язки з близькими родичами, а також факт їхнього народження або проживання на зазначених територіях.

Важливо! Документи, які видані іншими державами, підлягають апостилювання або легалізації, в залежності від країни видачі такого документа.

Перелік документів

 1. Заява про набуття громадянства України за територіальним походженням.
 2. Дві фотографії (розміром 35 x 45 мм).
 3. Документ, що підтверджує факт народження/проживання родичів заявника на територіях, зазначених у ч. 1 ст. 8 Закону України про громадянство України.
 4. Копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника з родичами, які народилися/проживали на територіях, зазначених у ч. 1 ст. 8 Закону України про громадянство України.
 5. Один з наступних документів:

Декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

Зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців.

Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

Декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні або притулок в Україні, від іноземного громадянства разом з документом, що підтверджує надання особі статусу біженця або притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні або притулок в Україні;

Декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації та яка зазнала переслідувань за політичні переконання в країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом з документом, що підтверджує переслідування за політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва або консульської установи України, видана в встановленому Кабінетом Міністрів України порядку) - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації і зазнали переслідувань за політичні переконання в країні своєї громадянської належності;

Заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

Ознайомитися з Порядком провадження за заявами та поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень можна на сайті: zakon.rada.gov.ua/laws/show/215/2001.

Документи повинні бути читабельні та в оригіналі. У разі відсутності будь-яких документів необхідно отримати дублікати або домогтися документів з різних держорганів. Інакше вони не будуть прийняті до розгляду.

Повноваження державних органів та терміни розгляду

Після прийняття документів відповідним органом настає термін їх розгляду. І що важливо, на відміну від процедури отримання громадянства, яка триває до 1 року, розгляд документів по даних підставах займає всього близько 3-х місяців.

Далі необхідно пройти реєстрацію особи громадянином України. З цього моменту в іноземця є 2 роки на подачу документів, що підтверджують відмову від поточного громадянства. Є незначні виключення неподання підтвердних документів, а застосування декларативного принципу відмови від громадянства.

Дуже часто саме на цьому місці все і закінчується, через те, що більшість країн дуже неохоче видають документи, що підтверджують відмову від громадянства. Для успішного завершення процесу цим питанням варто зайнятися задовго до подачі документів. Найголовніше - це не пропустити терміни, щоб не починати все спочатку, а якщо ви в процесі очікування перебували в Україні, то можливо й покинути країну для відновлення термінів перебування.

Незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства

невидача особі, у якої прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства, документа про припинення громадянства у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства), або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури її припинення громадянства за ініціативою особи, або висока вартість оформлення виходу з іноземного громадянства, що перевищує мінімальну заробітну плату, встановлену в Україні на момент, коли особа набула громадянство України (Закон України про громадянство України).

Тільки після надання даних документів, уповноважені органи України видадуть вам паспорт громадянина України - для виїзду за кордон - в разі подачі документів через посольство України за кордоном; паспорт громадянина України - в разі подачі документів в Україні.

Консультація по отриманню громадянства через родинні зв'язки

Процес отримання громадянства України, як і будь-якої країни світу непростий. У випадку з Україною важливим елементом є наявність й коректна підготовка пакету документів для отримання громадянства, а ще краще - його попередня перевірка перед подачею імміграційним адвокатом.

Кваліфікована консультація допоможе зрозуміти вам суть процесу, його терміни, вимоги та фінансову сторону.