Позбавлення батьківських прав-це найсуворіша міра покарання. Якщо батько не вчинив проти особистості дитини злочину, то суд може прийняти рішення про обмеження, а не позбавлення батьківських прав.
В сімейному законодавстві відсутнє поняття «обмеження батьківських прав», замість нього в ст.170 СК йдеться про відібрання дитини від батьків. Такий захід може бути застосований, якщо один із батьків жорстоко поводиться з дитиною, змушує свого сина чи дочку займатися бродяжництвом, якщо батько чи мати є алкоголіком чи наркоманом, а також у деяких інших випадках.
Позов про обмеження прав на дитину може подати другий з батьків, бабуся, дід, тітка, дядько та інші родичі. Якщо безпосередньо під загрозою знаходиться здоров'я або життя дитини, то винести постанову про відібрання дитини може прокурор або орган піклування з наступним зверненням до суду.
Наслідком обмеження прав на дитину буде те, що її передадуть одному з батьків або іншим родичам. У разі якщо ці особи не мають можливості забрати дитину, його забирає орган опіки та піклування. У судовому розгляді також має вирішуватися питання про стягнення аліментів з батька, якого обмежили в батьківських правах.
Повернення дитини може здійснитися тільки в разі, коли всі обставини, які заважали батькові виховувати дитину, усунені, або її життю і здоров'ю нічого більше не загрожує. Наприклад, якщо батько (мати) вилікувалися від алкоголізму, були визнані психологічно врівноваженими і т.д.
Головна складність в даній категорії справ - правильно обгрунтувати свою позицію. Адже часто довести те, що батько, наприклад, жорстоко поводиться з дитиною, досить важко, для цього обов'язково потрібні свідчення свідків. Досвідчені юристи та адвокати знають, як вам допомогти і зробити так, щоб права дитини жодною мірою не були порушені.