Запишіться на консультацію
від 750 грн
Процедура і наслідки визнання шлюбу недійсним значно відрізняються від процедури і наслідків розірвання шлюбу. Якщо шлюб між подружжям буде визнаний недійсним, мовою закону це означатиме те, що у подружжя абсолютно відсутні подружні права і обов'язки.
Залежно від обставин, визнання шлюбу недійсним може бути можливим, якщо:
- визнання недійсності шлюбу прямо визначено законом (ст.39);
- є підстави, щоб шлюб був анульований судом (ст.40);
- присутні підстави, згідно з якими суд може визнати шлюб недійсним (але водночас може і не визнати).
Хочемо більш детально зупинитися на підставах, які сприяють анулюванню шлюбу. Їх можна умовно виділити в три групи:
- Шлюб підлягає обов'язковому анулюванню (без звернення до суду), якщо подружжя доводяться один одному братом і сестрою (саме рідними), чоловік (дружина) визнаний недієздатним, або один з подружжя вже перебуває у шлюбі з іншою людиною.
- В судовому порядку шлюб підлягає анулюванню, якщо при його укладенні чоловік або дружина перебували в алкогольному або наркотичному сп'янінні, страждали якоюсь психічною хворобою, один з подружжя одружився з примусу і т.д.
- Сімейний кодекс передбачає також ряд підстав, коли шлюб може (але не обов'язково) бути визнаний недійсним за рішенням суду. Таке можливо, якщо шлюб був укладений між двоюрідними сестрою і братом та іншими родичами, між усиновленим та усиновлювачем. Анулювання можливо, якщо шлюб укладено з особою, яка не сповістила іншу сторону про свою тяжку хворобу. А також якщо шлюб укладено з громадянами, які не досягли шлюбного віку.
У кожному разі справи про визнання шлюбу недійсним вимагають знання багатьох нюансів і особливостей. Фахівці нашої фірми готові завжди посприяти у вирішенні ваших проблем і захистити інтереси своїх клієнтів.