У Цивільному кодексі вказано, що договір може бути визнаний недійсним, якщо його зміст суперечить законодавству України. Закон також визначає, що недійсність договору може бути прямо встановлена законом (нікчемний договір), або ж якщо його недійсність не встановлена конкретним нормативним актом, але одна зі сторін заперечує його положення в суді (спірний договір).
Якщо говорити про нікчемний договір, то оскаржити його в суді не вийде ні за яких обставин. Наприклад, нікчемними визнаються договори, які порушують основи моральності або правопорядку, договори, які були укладені нездатними громадянами, або якщо не дотримана форма договору.
Визнати недійсним спірний договір може виключно суд. Оспорімимі договори вважаються в таких випадках :
Згідно з Цивільним кодексом (ст.217), визнання договору недійсним може здійснюватися не в повному його обсязі, а лише частково, тобто суд може анулювати лише деякі положення договору. Важливо також враховувати терміни позовної давності. Для того щоб визнати положення договору недійсними, дається 3 роки, якщо ж договір був укладений під впливом насильства, постраждала сторона може подати позов протягом 5 років.
У будь-якому випадку у такій категорії справ є маса особливостей, які можуть повністю з'ясувати і зрозуміти лише досвідчені адвокати чи юристи. Для того щоб не витрачати масу сил і часу даремно, краще відразу ж звернутися до фахівців нашої компанії.
У багатьох товариствах часто виникають ситуації, коли необхідно виключити ту чи іншу особу зі складу засновників. Добре, коли даний засновник просто не бере участі у справах товариства. Набагато гірше, коли такий учасник починає діяти на шкоду компанії. В цьому випадку інші засновники правомочні вимагати в судовому порядку виключити такого учасника з товариства. Але щоб суд міг прийняти рішення про виключення даного суб'єкта, для початку потрібно ще довести його провину, підкріпивши свої вимоги незаперечними доказами.
Інша ситуація - коли дії учасника товариства не можна назвати неправомірними, але, тим не менш, його участь в компанії суперечить закону. Наприклад, якщо буде встановлено, що на момент заснування товариства один з його засновників був недієздатний, тобто абсолютно не міг давати звіт своїм діям. Може бути й таке, коли той чи інший учасник усвідомлював свої дії, але був прийнятий в товариство незаконно. За таких обставин найчастіше нічого не залишається, крім як визнати установчий договір недійсним.
Згідно з Цивільним кодексом (ст.217 ), визнання договору недійсним може здійснюватися не в повному його обсязі, а лише частково. Тобто в нашому варіанті недійсним буде тільки пункт щодо певного учасника ТОВ. Правові наслідки такої процедури - виключення певного учасника зі складу товариства.
У такої категорії справ є маса особливостей, які можуть повністю з'ясувати і зрозуміти лише досвідчені адвокати чи юристи. Багато хто часто плутає визнання частини установчого договору недійсним та процедуру виключення учасника зі складу засновників. Для того щоб не витрачати масу сил і часу даремно, краще відразу ж звернутися до фахівців нашої компанії.