Встановлення батьківства - без перебільшення, одна з найбільш заплутаних і складних категорій сімейних спорів. Згідно ст. 121 Сімейного кодексу, якщо чоловік і жінка перебувають у шлюбі, і у них народжується дитина, чоловік буде автоматично вважатися батьком цієї дитини. Що ж тут складного, запитаєте ви? Найбільші труднощі виникають тоді, коли дитина народжується в так званому «цивільному шлюбі», або якщо батьком дитини себе вважає не чоловік матері, а інший чоловік.
Не слід також плутати поняття «встановлення» і «оспорювання батьківства». Оскільки у першому випадку особистість батька тільки слід з'ясувати, а в другому випадку у дитини вже є запис у свідоцтві про батька, але інша особа вважає себе батьком дитини або, навпаки, не вважає.
Якщо мова йде про встановлення батьківства, коли чоловік і жінка не перебувають у шлюбі, то батько дитини може самостійно подати заяву до ГОРАГС про те, що саме він – батько дитини. Якщо чоловік не бажає виконувати таку дію і не визнає себе батьком дитини, то матері доведеться доводити його батьківство в суді.
Доказом того, що батьком дитини є відповідач, може бути не тільки генетична експертиза (хоча такий метод, звичайно ж, буде найнадійнішим), а й інші дані, які якимось чином можуть вказувати на батьківство. Завдяки вмілим діям адвоката, можуть бути і такі випадки, коли відповідач добровільно визнає себе батьком дитини (без проведення експертизи).
Інший вид конфлікту - оспорювання батьківства. Особа, яка вважає себе батьком дитини, яку народила жінка у шлюбі, може подати позов до її чоловіка (якщо той записаний батьком цієї дитини).
Встановлення батьківства відбувається винятково через суд добровільно або примусово. Подати позов може матір, батько, опікуни або сама дитина, яка досягла 18 років. Суд може проводитися в будь-який час, тому що певного терміну розгляду подібних справ не встановлено. Порядок встановлення батьківства досить простий. Він припускає подачу правильно складеного позову, з яким вам можуть допомогти наші юристи, і незаперечних доказів, якими можуть виступити:
В деяких випадках судом може застосовуватися примусове встановлення батьківства, але воно більше виступає психологічним тиском, ніж реальним спонуканням до дій. Адже в Україні заборонено брати біометричні дані без особистої згоди.
Крім встановлення зв'язку між батьками й дітьми, існує зворотний процес. Презумпція батьківства реалізує право громадян заперечувати рішення судді з приводу родинних зв'язків з дитиною. Цей процес досить складний. Він припускає подачу заяви позивачем із проханням виключити запис про батьківство. З підготовкою даної справи вам також можуть допомогти наші юристи в максимально стислий термін.
В Україні передбачено встановлення батьківства після смерті батька шляхом подачі заяви до суду. Терміну позовної давності в подібних справ немає. Так що мати, опікуни або сама дитина, яка досягла повноліття, можуть звернутися до суду у встановленому порядку. Цей процес досить складний, тому що аналіз ДНК практично провести неможливо. Відсутність експертизи біометричних даних значно ускладнює судовий розгляд. Але, існує ряд інших речей, які можуть виступити як доказ батьківства. Наприклад, показання свідків, фото й відео матеріали, різні письмові документи. Справи про встановлення батьківства найчастіше спрямовані не стільки на підтвердження родинних зв'язків, скільки на відновлення права дитини на спадщину, аліменти від родичів, пенсію по втраті годувальника та інше.
Досвідчені юристи нашої компанії допоможуть скласти позов про встановлення або оскарження батьківства, представити інтереси клієнта в суді і отримати готове судове рішення, яке неодмінно буде тільки на вашу користь.