Новий податковий кодекс, прийнятий в Україні, став єдиним законом, який покликаний регулювати сферу оподаткування підприємств в країні. Не зважаючи на те, що основним завданням кодексу повинне було стати забезпечення стабільності системи оподаткування, відразу ж після набуття ним чинності, його стали активно доповнювати та змінювати, і уже за перший рік було внесено більше як десять змін. Таким чином, із прийняттям нового ПК, стабільність податкової системи для підприємств в Україні так і не наступила.
Огляд щорічних виправлень і доповнень дозволяє простежити динаміку змін системи оподаткування підприємств.
На самому початку варто відзначити, що тепер система оподаткування підприємств ділиться на два основних види:
Вибір виду оподаткування особливо важливий у процесі реєстрації підприємства через свій подальший вплив на його діяльність.
Спрощена система оподаткування відрізняється від загальної тим, що підприємства, які її використовують, платять податок від загальної виручки, не враховуючи статтю витрат. Завдяки цьому підприємства, які перебувають на спрощеній системі оподаткування мають можливість вести спрощений податковий і бухгалтерський облік, у зв'язку з чим несуть менші витрати ресурсів, пов'язаних з веденням бухгалтерії.
Спрощена система оподаткування в Україні передбачає різні варіанти ставок. Для чіткого визначення ставки єдиного податку платники податків були розділені на спеціальні групи:
Вибір системи спрощеного оподаткування провадиться на підставі критеріїв, закріплених на законодавчому рівні:
Третя група:
Четверта група:
Використання єдиного податку неможливе для підприємств, які займаються наступними видами діяльності:
Також застосування спрощеної системи оподаткування обмежено для таких компаній, як:
Розміри ставки єдиного податку визначені Податковим кодексом України:
1. Для підприємств, які відносяться до 3-ої групи платників єдиного податку, встановлені наступні варіанти ставок єдиного податку:
2. Для підприємств 4-ої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):
Доходом підприємства, платника єдиного податку, є:
У доходи платника єдиного податку не включаються:
Особливості:
Податок на додану вартість
У випадку якщо підприємство вибрало 3% (3 група) ставку єдиного податку - воно зобов'язане зареєструватися як платник ПДВ. У даній ситуації, на такі підприємства поширюються правила оподаткування податком на додану вартість, що діють при загальній системі оподаткування.
Порядок ведення звітності й сплати податків
Збори з зарплати співробітників
Відносно оплати зборів із зарплати співробітників, підприємства, які використовують систему єдиного оподаткування, підпадають під правила, що діють для загальної системи.
Для розуміння принципів загальної системи оподаткування варто розглянути основні податки, які передбачені нею.
Податок на прибуток підприємств – є основним податком, що платиться із прибутку отриманого підприємством.
База оподаткування. База оподаткування визначається на основі різниці між валовим доходом і валовими витратами (витрати господарської діяльності).
Ставка податку. Ставка податку відповідно до Податкового кодексу - 18%.
Податок на дивіденди. Залежно від виду дивідендів і системи оподаткування, на якій перебуває емітент корпоративних прав, застосовують такі ставки ПДФО: 5%, 9% та 18%.
За ставкою 5% оподатковуються:
За ставкою 9% оподатковуються:
За ставкою 18% оподатковуються:
Звітність і сплата податку. Терміни подання звітності та оплати податку залежать від суми річної виручки:
Якщо в першому випадку податок на прибуток платиться один раз на рік на основі декларації, то в другому система більш складна, тому що передбачає авансові платежі. Система авансових платежів передбачає щомісячну оплату в розмірі 1/12 від заявленого податку на прибуток за попередній податковий рік. Таким чином, у ситуації, коли за попередній рік підприємство нарахувало 24 тисячі податку на прибуток, в поточному році воно буде зобов'язане платити по 2000 щомісяця. Така норма діє завжди, тому у випадках деяких нюансів, як, наприклад, збитковість підприємства, набувають чинності додаткові норми, для роз'яснення яких, найкраще звернутися до бухгалтера.
Податок на додану вартість – передбачає сплату податку продавцем з націнки, що включена в ціну товару чи послуги.
База оподаткування. База ПДВ розраховується на основі різниці між сумою доданої вартості для покупця й сумою доданої вартості, що оплачена продавцеві товару.
Ставка податку. Основна ставка - 20% (за винятком деяких видів діяльності, де ставка може становити 7% і 0%).
Податковим кодексом встановлені 2 шляхи реєстрації платника ПДВ:
Звітність і сплата податку на додану вартість: по ПДВ звітність подається щомісяця в електронному вигляді, у такому ж порядку сплачується й сам податок. Для деяких підприємств можливий поквартальний облік.
Податки із зарплат співробітників – підприємства, у штаті яких є наймані робітники, змушені платити їм зарплату, а відповідно і всі збори та податки, які при цьому передбачені.
Єдиний соціальний внесок. Ставка залежить від категорії працівників, основна ставка - 22% від нарахованої зарплати.
Деякі виключення, з якими компанії зустрічаються найчастіше:
Оплата в бюджет здійснюється одночасно з виплатою зарплати.
Податок на доходи фізосіб. Із зарплати співробітника підприємство утримує 18% ПДФО.
Оплата в бюджет проводиться одночасно з виплатою зарплати, подача звітності по ПДФО - один раз на квартал.