Іпотека - це одна з форм застави нерухомого майна, при якій боржник може володіти і використовувати закладене майно. Вона може виникнути на підставі договору, рішення суду або закону. Причому до іпотеки, що виникла на підставі рішення суду або закону, застосовуються правила, закріплені законодавчо для іпотеки, що виникла на підставі договору.
Договір іпотеки підлягає обов'язковому посвідченню у нотаріуса.
У разі невиконання боржником зобов'язань за договором, до іпотекодержателя переходять права на об'єкт іпотеки. Стягнення предмета іпотеки відбувається на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або договору задоволення вимог іпотекодержателя.
Згідно із законодавством України, право власності на нерухомість виникає не раніше проходження державної реєстрації. Для того щоб вступити в свої права іпотекодержателем проводиться реєстрація правовстановлюючого документа в Державному реєстрі прав власності. Таким документом є також договір задоволення вимог, що передбачає перехід права власності на нерухомість до іпотекодержателя у разі невиконання боржником свого зобов'язання. Якщо ж у договорі іпотеки є відповідне застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, то в ролі правовстановлюючого документа виступає сам договір іпотеки.
Обов'язковою вимогою перед реєстрацією цих договорів є інвентаризація об'єкта нерухомості.
При проведенні реєстрації договору іпотеки або договору задоволення вимог подаються наступні документи: